Kaliteli Baskı İçin Bilinmesi Gerekenler

Yazan firats@hotmail.com 10/06/2016 0 Yorum(lar)

Zaman ve malzeme kaybını önlemek için baskıdan önce mutlaka provaları kontrol etmek ve ölçmek en doğrusudur. (Eskiden bir işe fiyat verilirdi, bu iş çöpe gitse bile tekrar basılırdı zarar edilmezdi, yine problem çıksın bunda da zarar edilmezdi ama üçüncü hatada zarara uğrardı. Yok artık o eski kar marjları sırıtan şimdi bir işin dikkatsizlik sonucu gitmesi demek o işiten komple zarar etmesi demektir).

1- Kullandığımız malzemenin görselliğine ve kağıt cinsine göre Tram kullanmak.

2- Film kroslarının çakışmasını kontrol etmek.

3- RGB ve CMYK’ları kontrol etmek. (Bu görevi film çıkışı alan arkadaşlar yapıyorlar fakat bu bizim görevimiz, onlar isterlerse bunu görmezden gelip işi olduğu gibi film baskısına gönderebilirler, sonuç olarak hata bize ait olacaktır ve bunun zararını onlara yükleyemeyiz) 

4- 170gr. Mat kuşe ve üzeri kağıt gruplarında koruyucu laminasyon uygulanması, gramaj ağırlığından dolayı sürtünme problemini ortadan kaldırır. Aynı şeyler zeminli işler için de geçerlidir. Baskıda problem olmasa bile ciltleme sırasında birtakım sıkıntılara sebep olur.

5- Laminasyon yapılacak işlerle ilgili baskı ustasına önceden bilgi verilmelidir. Usta, kullanacağı kimyasal maddeleri verilen bilgiye göre ayarlar.

6- Sayfalarda karşılıklı birleşen imajların (resim, vektör vs. gibi) veya tasarımların montajlı olarak film alınması, işin film kesim ve montaj ayarsızlığını ortadan kaldırır.

7- İş hazırlığında film çıkış hazırlığı yapılırken baskı tekniğinin düşünülerek hareket edilmesi, işin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Yorum Bırak